میرنا , I . U . D مورد تایید وزارت بهداشت 
میرنا اسم یک وسیله پیشگیری از بارداری است که در عالم تحت عنوان اعجاز ساخت تکنولوژی در منطقه پزشکی زنان از آن نام برده اند خانم ها اسم آی . یو . دی ‏‎ ( I . U . D ) ‎‏ را دوچندان شنیده اند اما این وسیله یک سیستم باطن رحمی است که مغایر آی . یو دی های پیشین که دارنده معایبی بوده اند آن معایب را نداشته اند و افزون بر آن کاربردهای فراوانی غیر از پیشگیری از بارداری دارااست که تحت عنوان مزیت این دستگاه شناخته شده‌است . 

پیشگیری بوسیله میرنا مفید ( 99 % ) , طولانی زمان ( ارتفاع اثر حدود 5 سال ) و رجوع پذیر است و این سیستم تعادل ارگانیک هورمونی زنان را تغییر‌و تحول نمی دهد . می تواند به راحتی در هر وقتی بیرون شود و اقتدار باروری سریعا گشوده می گردد . 

میرنا را می توان شش هفته بعد از وضع حمل باطن رحم قرار بخشید این‌راه برای مادرها شیرده هم مطلوب است و روی ساخت شیر تاثیر نمی گذارد . زیرا میرنا به طور موضعی کار می نماید و اثر ها سیستمیک آن دست کم است . 

چگونگی سعی میرنا 

میرنا , جدیدترین وسیله باطن رحمی هورمونی است , از جنس پلاستیک که به صورت ‏T‏ و ارتفاع آن تنها 32 میلی متر است . لونورژسترول ( نوعی پروژسترون ) را آزاد می نماید و خوشبختانه به همین دلیل مخاطرات هورمونی که خانم ها اکثر وقت ها از آن خوف دارا‌هستند و به استروژن وابسته است در آن نیست . این هورمون سبب میگردد که مخاط جان دار در دهانه رحم غلیظ شود تا اسپرم نتواند به رحم وارد شود و لایه رحم را نازک می نماید . همین طور گاهی اوقات بازدارنده آزاد سازی تخمک از تخمدان می‌شود . 

iud - insertion - santa - monica 

موردها کاربرد میرنا 

پیشگیری از بارداری 

قاعدگی ها با خون‌ریزی بسیار 

قاعدگی دردناک 

جایگزین پروژسترون خوراكی در هورمون درمانی برای رفع علامتها یائسگی 
مزایای میرنا 

*پس از یک‌سری ماه استفاده از میرنا به میزان قابل ‏توجهی درد , حجم و ارتفاع مقطع خون‌ریزی قاعدگی تا حدود 80 % كاهش می‌یابد كه این اثر در ارتقا ذخایر آهن و هموگلوبین خون در خانم ها فراوان مفید است . میرنا خلاف بقیه آی . یو . دی ها , خیر فقط سبب ساز عفونت لگن نمیشود بلكه نقش مراقبت كننده در قبال عفونت را دارااست ( با اثر بر ارتقاء غلظت موكوس دهانه رحم ) . 

* برخلاف سایرآی . یو . دی های ا حتمال پیدایش حاملگی نابجا را ارتقا نمی دهد . 

*به عامل كاهش ضخامت بافت مخاطی رحم , در كاهش خطر سرطان رحم مفید است . 

*ثابت شده‌است كه میرنا سبب از بین بردن دردهای لگنی لكه در اثر آندومتریوز ساخته شده است می گردد . 

HE - IUD - 2 

كمترین میزان دوزهورمون را دارااست . 

زمان قرار دادن میرنا داخل حفره رحم‏ 

قبلی از کار گذاری آی یو دی میرنا , پزشک زنان یک معاینه لگنی مشتمل بر انجام آزمایش پاپ اسمیر و هم معاینه پستان و شکم بعمل میاورد و فشار خون شما‌را بررسی می نماید . در صورت نرمال بودن مورد ها ذکر شده و نداشتن عفونت فعال رحمی و بیماری کبدی و سوابق کانسر پستان و آندومتر و لخته خون در عروق , پزشک معالج در سیکل ماهیانه بعدی آی یو دی را برای شما کار می‌گذارد . در‌صورتی‌که شما دارای پیشینه دیابت و یا این که میگرن می‌باشید , حتما با دکتر معالج خویش میان بگذارید . زمان قراردادن این وسیله داخل حفره رحم هفت روز اولیه سیكل ماهانه است . 

آیا دلایل جانبی دارد؟ 

خانمها در یک سری ماه نخستین پس از ورود آی یو دی آزاد کننده هورمون , می‌توانند خون ریزی نامنظم و لکه ای داشته باشند